Chcete být součástí tohoto blogu? Pište na ewamnacakanov@yahoo.fr!

Stams - tajemství úspěchu Rakušanů?!

17. listopadu 2009 v 15:18 | Evča |  -> Abschnitt (články)
Innauer, Vettori, Höllwarth, Kuttin, Withölzl, Liegl, Kofler, Schlierenzauer. Co mají společného? Kromě národnosti a faktu, že to jsou (nebo byli) skokani na lyžích je to i jejich škola: Schigymnasium Stams, která se nachází v tyrolské vesnici s ani ne 1000 obyvateli.

"Stams je něco víc než jen škola. Vybíráš si tady sport jako svůj osud," říká Kuttin, bývalý trenér polských skokanů a samozřejmě i absolvent školy.

Škola existuje již od roku 1967. Na začátku byla otevřena pouze jedna třída, ale časem se otevřely další dvě - pro zájemce o skoky na lyžích a severskou kombinaci. Od roku 1973 bylo umožněna speciálně zaměřená výuka i pro běžce na lyžích. V současné době na škole studuje kolem 160 studentů.

"Začátky byly opravdu těžké. Neexistoval internát. Museli jsme si pronajmout pokoj v blízkých usedlostech a jako posilovna nám sloužil jakýsi sklad," směje se Toni Innauer.

more in "celý článek" ->Toni samozřejmě viděl v dnešní době na této škole spoustu výhod, a proto tam poslal i svého syna, Maria. Školu ve Stams si vybral i Gregor Schlierenzauer. Oba dva se shodují na tom, že denní rozvrh je dost hrozný.
"Budíček je v 6 hodin ráno, před 7 hodinou je snídaně. Do 8 je rozcvička. Do 12ti hodin je výuka, ve 12:30 je oběd. Od 14 do 17 hodin je trénink. Po večeři (18 hodin) je chvíli volný čas a půl hodina teorie sportu. Ve 22 začíná noční klid," popisuje Schlieri.

Nicméně, každý ví, že to za tu námahu stojí. Silnými stránkami školy jsou: moderní vzdělávací zázemí, výborná metoda výuky a profesionální trenéři. Ale ani mistři to tady nemají lehké.

"Během zimní sezony dostanu volno, ale pak o všech prázdninách a svátcích musím tvrdě makat, abych dohnal, co jsem zameškal," říká Gregor S.

Chcete-li se dostat na školu, musíte složit zdravotní testy, motorické testy a talentové zkoušky.

"Jak se dostaneš na tuto školu, je to zpočátku hrozně frustrující, protože jeden takový den je velice vyčerpávající. Začíná se snídaní, pak výuka a trénink až do večera. Nemáš skoro žádný volný čas. Čím déle jsi ve škole, tím větší máš pocit, že už toho máš dost a chceš skončit, ale když to vydžíš a po maturitě skončíš, tak dosáhneš pocitu, že jsi za tu dobu zvládl něco neuvěřitelného," říká Martin Höllwarth, bývalý skokan na lyžích a v dnešní době trenér.

Seznam osobností, které vyšly z gymnázia Stams je dlouhý. Stejně takový je i celkový zisk medailů absolventů a studentů. Od roku 1972 do 2007 vyhráli studenti (absolventi) na 61 olympijských medailí a 85 medailí z mistrovství světa.
zdroj:skoki.sport24.pl
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama